Cub Cadet CC30 H 30" 10.5 HP Briggs & Stratton Compact Riding Mower - FREE 1st Oil Change + Fall Tune-up/Winterization ($269 Value)
Cub Cadet
Questions? Call Us:
Cub Cadet CC30 30" Compact Riding Mower | Best Small Riding Mower
The Cub Cadet® CC30 30-inch Compact Riding Lawn Mower (Model 13AC26JDA10) has a powerful 10.5 HP/344cc Briggs & Stratton® Powerbuilt engine designed to deliver reliable power to tackle your yard. Its space-saving design fits through gates 36" wide or larger and stores easily in garages and sheds. Change mowing speed with the 6-speed Shift-on-the-Go™ transmission featuring a dash panel control that is easy to see and adjust. Includes a mulch plug to return nutrients to the soil and help prevent thatch buildup. The 30" side-discharge stamped 14-gauge steel cutting deck with manual PTO engagement offers 5 cutting height positions from 1.5" to 4". Robotically welded frame with steel tube bumper and 18" turning radius provide durability and maneuverability. Electric start with ignition key, 1.3 gal. fuel tank, and disc brakes ensure easy operation.
| Feature | Details |
|---|---|
| Engine Brand | Briggs & Stratton® |
| Engine Model | Powerbuilt |
| Engine Model Number | 21R707-0152 |
| Engine Displacement | 344cc |
| Engine Output | 10.5HP |
| Starter Type | Electric |
| Fuel Tank Capacity | 1.3 gal. US (4.92 L) |
| Cylinders | Single |
| Engine Start | Ignition Key |
| Engine Oil Capacity | 1.5 qt. US (1.42 L) |
| Lubrication | Fully pressurized |
| Charging System | 3.75 amp regulated |
| Governor | Mechanical |
| Choke | Choke-a-matic |
| Air Filter | Single element |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Battery | 150 CCA, 12V AGM |
| Transmission | Cub Cadet, CVT, Aluminum Housing |
| Forward Speed | 4.25 MPH / 6.7 km/h |
| Reverse Speed | 2 MPH / 3.2 km/h |
| Rear Axle | 3/4" |
| Deck Cutting Width | 30 in |
| Deck Material | 14-gauge steel |
| Deck Engagement (PTO) | Manual |
| Deck Construction | Stamped |
| Blade(s) | One |
| Cutting Height Range | 1.5" - 4" |
| Deck Positions | 5 |
| Frame | Robotically welded |
| Turning Radius | 18" |
| Bumper | Steel tube |
| Rear Tow Hitch | Yes |
| Brakes | Disc |
| Seat Type | Medium-back |
| Seat Adjustment | Knob |
| Floor Mats | Integrated |
| Rear Tires | 16"x 6.5"-8" |
| Front Tires | 13"x 5"-6" |
| Tire Tread | Turf Saver |
| Mulch Kit | Included |
| Deck Wash | Yes |
| Cup Holder | Yes |
| Operator Presence System | Yes |
| Model Number | 13AC26JDA10 |
Cub Cadet delivers compact, reliable mowing with the CC30 30" riding mower featuring a proven Briggs & Stratton® engine, durable stamped steel deck, easy Shift-on-the-Go™ transmission, and space-saving design. Backed by a 3-year limited warranty on mower, frame, front axle, and deck shell.