SSR Motorsports SR125RB Pit Dirt Bike - White
SSR Motorsports
SSR SR125RB White 125cc Pit Bike
Dominate the trails with the SSR SR125RB White 125cc pit bike, ideal for beginners seeking a manual off-road bike for trail riding. Its striking white finish and robust 178-pound frame deliver style and stability on Minnesota trails. Powered by a YX™, 125cc, 4-stroke, air/oil-cooled engine with kick and electric start, this Minnesota off-road pit bike offers powerful performance. The hydraulic inverted front suspension and mono-shock rear suspension ensure a smooth ride over rough terrain, while 220 mm front and 190 mm rear disc brakes provide reliable stopping power. With a double bar steel frame and sub-frame, plus larger 17-inch front and 14-inch rear wheels, it’s built for durability. Perfect for trail enthusiasts, this 125cc YX engine pit bike is ready for adventure. Gear up for your next trail conquest.
Specifications
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | YX™, Single Cylinder, 4 Stroke, Air / Oil Cooled |
| Displacement | 125 cc |
| Bore x Stroke | 54 mm x 54 mm |
| Fuel Supply | Carburetor, 26 mm |
| Ignition | CDI |
| Starter | Kick / Electric |
| Transmission | 4-up Manual |
| CHASSIS | |
| Front Suspension | Hydraulic, Inverted |
| Rear Suspension | Mono Shock |
| Front Brake | 220 mm Disc |
| Rear Brake | 190 mm Disc |
| Front Wheel / Tire | Steel / 70/100 - 17 |
| Rear Wheel / Tire | Steel / 90/100 - 14 |
| Frame | Double Bar Steel Frame w/ Sub-frame |
| Swingarm | Steel, "Straight" Type |
| DIMENSIONS | |
| Wheelbase | 51.2 inches |
| Seat Height | 33.8 inches |
| Ground Clearance | 13.3 inches |
| Fuel Tank | 1.13 gallons |
| Weight | 178 pounds |
| L x W x H | 72 x 29.1 x 45.4 inches |
| OTHER | |
| Colors | White |
| Warranty | 30-day (Parts Only) Limited Warranty Coverage |
- Motor Size:
- 125 cc
- Color:
- White
- Availability:
- 1 - 2 Weeks
- Condition:
- New
- Product Type:
- Pit Bikes
- Fuel Type:
- Gas