PUCKIPUPPY Labrador Pro Line Camouflage - 1350W Peak Fat Tire Full Suspension Long Range Electric Bike
PuckiPuppyBest Full Suspension Fat Tire Electric Bike | Puckipuppy Labrador Pro
Puckipuppy Labrador Pro | Advanced Full Suspension Fat Tire E-Bike
Our advanced full-suspension system, with front and rear shocks working in sync, absorbs bumps directly from the frame. It's not just smoother—it's a ride you can trust, no matter the terrain. Torque sensor offers responsive and natural pedaling assistance. 8-speed gear system adapts to various terrains with ease. The brushless motor with a peak power of 1350W, with a throttle speed of 20 mph and assistance can reach up to 28 mph. 48V 20AH removable battery with a maximum range of 80 miles. 3mmx180mm hydraulic disc brakes provide faster braking time and stronger braking force.
Size & Fit: Labrador Pro comes in 1 size to suit most adults. Frame Size / Rider Height: 5'4''-6'6''. Reach: 23.8". Head Tube Length: 6.3". Wheelbase: 47.2". Standover Height: 28.6". Handlebar Height: 44.5". Min Saddle Height: 35.0". Max Saddle Height: 43.3".
Key Features
- Battery: 48V 20Ah for 40~80 mile range.
- Charger: 48V 2A.
- Speed Class: Throttle speed of 20 mph and assistance can reach up to 28 mph.
- Weight: 84.79lbs.
- Range: 40~80miles.
- Peak Motor: 1350W.
- Payload Capacity: 400 lbs.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Tires | 26.0" x 4.0" Fat tires |
| Display | LCD Color |
| Brakes | Hydraulic Disc Brakes |
| Chain | Corrosion-Resistant Chain |
| Crank Set | 170mm Forged Alloy |
| Derailleur | 8-speed Shimano |
| Front Fork | 110mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Gearing | Direct Mount 1-8 Speed, Black |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Customized Aluminum Alloy |
| Kickstand | Sturdy Aluminum Alloy |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Padded leather |
| Sensor | Torque and Cadence Sensor |
| Spokes | 12 Gauge Front and 12 Gauge Rear |
Why Choose Puckipuppy?
Puckipuppy e-bikes stand out with advanced full suspension, long range batteries, and powerful motors for all-terrain versatility. The Labrador Pro combines premium features like Shimano gearing and hydraulic disc brakes for a superior riding experience, backed by a 2-year warranty.
- Motor Size:
- 1000W
- Load Capacity:
- 400
- Mileage Rating:
- 80
- Bike Style:
- Fat Tire All Terrain
- Product Type:
- E-Bikes