PUCKIPUPPY Boxer ST Light Green - Fat Tire Step-Through Long Range Electric Bike
PuckiPuppy
Questions? Call Us:
Best Step-Through Soft-Tail Suspension Fat Tire Electric Bike | Puckipuppy Boxer ST
The soft-tail suspension absorbs bumps from gravel and slopes, while the step-through frame makes getting on and off easier and more natural. Built to work in sync—so every movement feels seamless, every mile feels easy. Dual suspension system can absorb most of the bumps during the ride. 48V 20AH removable battery with a maximum range of 80 miles. The brushless motor with a peak power of 960W, with a throttle speed of 20 mph and assistance can reach up to 28 mph. 3mmx180mm hydraulic disc brakes provide faster braking time and stronger braking force. Brand-new flight interface design, with a high-definition LCD showcasing various data.
Size & Fit: Boxer ST comes in 1 size to suit most adults. Frame Size / Rider Height: 5'3''-6'4''. Reach: 25". Head Tube Length: 5.9". Wheelbase: 48.2". Standover Height: 16.3". Handlebar Height: 44.5". Min Saddle Height: 35.6". Max Saddle Height: 39.4".
| Feature | Details |
|---|---|
| Tires | 26.0" x 4.0" Fat tires |
| Display | LCD Color |
| Brakes | Hydraulic Disc Brakes |
| Chain | Corrosion-Resistant Chain |
| Crank Set | 170mm Forged Alloy |
| Derailleur | 7-speed Shimano |
| Front Fork | 130mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Gearing | Direct Mount 1-7 Speed, Black |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Customized Aluminum Alloy |
| Kickstand | Sturdy Aluminum Alloy |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Leather Upholstery |
| Sensor | 48V Pedal Cadence Sensor |
| Spokes | 12 Gauge Front and 12 Gauge Rear |
Puckipuppy e-bikes stand out with soft-tail suspension, long range batteries, and powerful motors for commuter versatility. The Boxer ST combines premium features like Shimano gearing and hydraulic disc brakes for a superior riding experience, backed by a 2-year warranty.