Cub Cadet Ultima Z3 50 50-Inch Zero-Turn Lawn Mower
Free 1st Oil Change & Fall Tune-Up/ Winterization Included! (Non Warranty Wear Parts Additional)
The Cub Cadet Ultima Series Z3 50 is a 50-inch zero-turn lawn mower powered by a Kawasaki engine and built with a reinforced fabricated AeroForce Max deck. It features a continuous 2x2 tubular steel frame and is designed to deliver uncompromised performance and durable strength for tackling hills and slopes up to 15 degrees.
Key Features
- Continuous 2x2 tubular steel frame designed to withstand heavy loads and provide stability on rough, uneven terrain.
- Offset front axle designed to deliver a quality cut for precise trimming.
- Aggressive tire tread designed to deliver reliable traction and minimize turfing.
- Front LED light bar with side lights built to be 5.5x as bright to help spot obstacles and uneven terrain.
- 20-inch high-back seat with arm rests, seat slide, and custom foam designed to minimize vibration.
- Ergo Grips with overmolded rubber hand grips designed to minimize vibration.
- Front caster suspension that delivers up to 1,050 lbs. of shock absorption to help reduce vibration.
- 10-gauge steel welded AeroForce Max deck with side, top, and leading-edge reinforcements for consistent cut quality.
- Backed by a 3-year no hour limit warranty, and lifetime limited frame and deck warranty.
- Step assist that provides a stable and secure foothold.
- Dual hydrostatic transmissions designed to eliminate shifting and allow for 7.5 MPH forward and 3.5 MPH reverse ground speeds.
- Powered by a reliable Kawasaki engine.
Specifications
| Series | Ultima Series™ Z |
| Engine Brand | Kawasaki® |
| Engine Series | FR Series |
| Engine Displacement | 726cc |
| Engine Output (HP) | 24HP |
| Cylinders | Twin |
| Starter Type | Electric |
| Fuel Tank Capacity | 3.5 gal. US (13.25 L) |
| Transmission Type | Hydrostatic |
| Forward Speed | 7.5 MPH / 12.0 km/h |
| Reverse Speed | 3.5 MPH / 5.6 km/h |
| Cutting Width | 50 in |
| Deck Type | Reinforced Fabricated |
| Deck Engagement | Electric |
| Cutting Height Range | 1'' - 4.5'' |
| Cutting Positions | 15 |
| Frame Construction | 2'' x 2'' tubular steel |
| Steering | Lap Bars |
| Front Tires | 13"x 6.5"-6" |
| Rear Tires | 20"x 12"-8" |
| Tire Tread | Turf Armor |
| Headlights | LED Lightbar with Side Lights |
| Residential Warranty | 3-year unlimited hours |
| Frame Warranty | Lifetime Limited |
| Deck Shell Warranty | Lifetime limited |
Additional Specifications
| Engine Model Number | 730V |
| Engine Start | Ignition Key |
| Engine Oil Capacity | 2.1 qt US ( 2 L) |
| Lubrication | Fully pressurized |
| Charging System | 15 amp regulated |
| Fuel Gauge | No |
| Governor | Mechanical |
| Choke | Separate Choke |
| Air Filter | Single element |
| Oil Filter | Yes |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Battery | 230 CCA |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Voltage | 12V |
| Transmission | Tuff Torq TZ 350 |
| Serviceable Transmission | Yes (Serviceable) |
| Drive System | Hydrostatic |
| Deck Wash | No |
| Deck Material | 11-gauge steel |
| Deck Engagement (PTO) | Electric |
| Deck Construction | Reinforced Fabricated |
| Blade(s) | Three |
| Deck Lift | Foot pedal with Dial Adjust |
| Anti-Scalping | Three gauge wheels |
| Deck Positions | 15 |
| Frame | 2" x 2" tubular steel |
| Turning Radius | 0° |
| ROPS | No |
| Rear Tow Hitch | Yes |
| Corrosion Protection | Yes |
| Front Caster Yokes | 5/16" Steel |
| Cruise Control | No |
| Handle Grip(s) | Ergonomic Overmolded Soft Touch |
| Brakes | Disc |
| Steering Control | Lap Bars |
| Seat Type | 20" Cut-and-Sew with Head Bolster |
| Armrests | Yes |
| Seat Adjustment | Lever |
| Front Caster Suspension | Yes |
| Hour Meter | Yes |
| Mulch Kit | Available separately |
| Headlight(s) | LED Lightbar with Side Lights |
| Cup Holder | Yes |
| Operator Presence System | Yes |
| Parking Brake | Lap Bar Integrated |
| Item# | 17AIECE2A10 |
| Model Number (Specs Section) | 17RIECE2010 |
| Commercial Warranty | No |
Why Choose Cub Cadet?
Cub Cadet builds zero-turn mowers with durable construction, operator-focused features, and structured warranty coverage to support long-term ownership.